top of page

Co to jest RPA? Wprowadzenie do Robotic Process Automation

Kiedyś wizja robotów pracujących u boku ludzi wydawała się jedynie fantazją z filmów science-fiction. Dziś jednak, dzięki rozwojowi technologii, ta wizja staje się rzeczywistością w postaci RPA, czyli Robotic Process Automation. W miarę postępującej cyfryzacji i rozwoju technologii, organizacje zaczynają poszukiwać nowatorskich rozwiązań, które pozwolą im zrewolucjonizować swoje procesy biznesowe. Jednym z kluczowych graczy w tej transformacji mogą okazać się cyfrowi współpracownicy.

 

W tym artykule sprawdzimy więc czym jest technologia RPA (Robotic Process Automation), jak działa oraz gdzie może, a nawet powinna zostać wdrożona.

 

RPA (Robotic Process Automation) - co to takiego?

 

RPA, czyli Robotic Process Automation, to technologia, która wykorzystuje oprogramowanie do automatyzacji rutynowych i powtarzalnych zadań biznesowych. Choć nazwa może sugerować obecność fizycznych robotów, w rzeczywistości mamy do czynienia z automatyzacją procesów za pomocą algorytmów i skryptów komputerowych. Ci wirtualni współpracownicy są zdolni do wykonywania wielu zadań, które normalnie wymagałyby od człowieka poświęcenia dużej ilości czasu, przykładowo:

  • wprowadzanie i przeklejanie danych;

  • generowanie dokumentów z szablonów;

  • porównywanie danych;

  • rejestracja dokumentów;

  • wysyłka mailowa z załącznikami;

  • tworzenie raportów na podstawie danych z różnych źródeł

  • integracja systemów

  • monitorowanie działań

 

RPA umożliwia automatyzację ustrukturyzowanych i powtarzalnych czynności biurowych wykonywanych z użyciem klawiatury oraz myszy w dowolnym systemie IT.

 

Zatrudnij pierwszego robota - jak działa RPA?

 

Stworzenie pierwszego robota zaczyna się od analizy procesów biznesowych w organizacji. Konsultanci i analitycy RPA identyfikują etapy procesów, które są rutynowe, powtarzalne i wykonywane według określonej instrukcji. Celem tego zadania jest odnalezienie elementów procesu będących najbardziej podatnymi na optymalizację.

 

Na podstawie zebranej wiedzy eksperci robotyzacji przystępują do modelowania procesów. Tworzą oni wirtualnego robota, czyli zestaw skryptów i algorytmów, które naśladują kroki wykonywane przez pracownika podczas danego procesu. Konfiguracja wirtualnego robota jest elastyczna i może być dostosowywana do zmieniających się potrzeb biznesowych.

 

Po skonfigurowaniu wirtualnego robota - następuje etap testowania, w trakcie którego sprawdzane są różne scenariusze działania oraz następuje eliminowanie ewentualnych błędów. Po pomyślnych testach - robot jest gotowy do pracy. Wdrażanie automatyzacji może odbywać się stopniowo, zaczynając od konkretnych obszarów lub procesów, a następnie rozszerzając zakres automatyzacji.

 

Wirtualny współpracownik – gdzie wdrożyć RPA?

 

Wirtualni współpracownicy, zwani również robotami w ramach Robotic Process Automation (RPA), stanowią rewolucję w dziedzinie automatyzacji procesów biznesowych. Ich elastyczność i zdolność do wykonywania monotonnych, powtarzalnych zadań sprawiają, że znajdą one zastosowanie w wielu branżach i dziedzinach. W badaniu Deloitte ponad 80% przebadanych organizacji zgadza się ze stwierdzeniem, że RPA w znaczący sposób przyczynia się nie tylko do redukcji kosztów, ale również poprawy satysfakcji z wykonywanej pracy.

 

Jednym z najbardziej powszechnych obszarów jest sektor finansowy, gdzie roboty mogą być wykorzystywane do automatyzacji procesów księgowych, obsługi klienta czy monitorowania transakcji. Wirtualni współpracownicy mogą efektywnie automatyzować weryfikację faktur, przygotowywanie raportów finansowych oraz są nieocenionym wsparciem przy rozliczaniu kosztów wewnętrznych.

 

Także działy Human Resources mogą zostać wsparte przez roboty RPA. W obszarze tym automatyzacja może znacząco usprawnić wiele rutynowych i czasochłonnych procesów m.in. przetwarzanie dokumentów i umów, raportowanie czasu pracy, procesy szkoleniowe i rekrutacyjne.

 

W sektorze zdrowia natomiast RPA może być używane do przetwarzania dokumentacji medycznej, planowania terminów wizyt czy zarządzania danymi pacjentów, a w obszarze wspierać zarządzanie magazynem, śledzenie przesyłek czy zarządzanie zamówieniami.

 

 

Podsumowując, RPA, czyli Robotic Process Automation, to technologia, która rewolucjonizuje sposób, w jaki organizacje zarządzają swoimi procesami biznesowymi. Dzięki zastosowaniu zaawansowanych technik informatycznych pozwala na efektywną automatyzację różnorodnych zadań, przynosząc korzyści zarówno w zakresie oszczędności czasu, jak i redukcji kosztów operacyjnych. W dobie dynamicznego rozwoju technologii, zainwestowanie w RPA może okazać się kluczowe dla utrzymania konkurencyjności i osiągnięcia sukcesu w biznesie.

 

bottom of page