top of page

Cyfrowi pracownicy w branży zdrowia i farmacji

Obsługa procesu zamówień, sprawdzanie stanu zapasu leków, przepisywanie wyników między aplikacjami i weryfikacja statusu przesyłek to przykładowe zadania wykonywane w niemal każdej firmie z branży zdrowia i farmacji. Czynności te są czasochłonne, realizowane według ściśle określonej instrukcji i obarczone wysokim ryzykiem popełnienia błędu, a co gorsza mogą również prowadzić do zmęczenia, obniżenia jakości pracy i spadku motywacji.


Dynamiczny rozwój technologiczny, którego jesteśmy świadkami, próbuje wciąż generować innowacyjne rozwiązania wspierające pracowników z różnych branż, nie inaczej jest w przypadku zdrowia i farmacji. Tradycyjne metody pracy ustępują miejsca nowoczesnym strategiom opartym na chociażby cyfrowych pracownikach i sztucznej inteligencji.


W tym artykule zastanowimy się, jakie wyzwania stoją przed pracownikami branży zdrowia i farmacji oraz jakie możliwości niesie za sobą zastosowanie robotów software do automatyzacji codziennych procesów.


Codzienność pracy w zdrowiu i farmacji

Codzienność pracy w branży zdrowia i farmacji często sprowadza się do wykonywania monotonnych zadań, które mogą prowadzić do uczucia zmęczenia i przepracowania. Personel często musi zmagać się z rutynowymi czynnościami, takimi jak:

· Weryfikacja statusu przesyłek,

· Sprawdzanie stanu zapasu leków,

· Przepisywanie wyników badań między aplikacjami,

· Tworzenie raportów i dokumentów,

· Obsługa faktur w systemach ERP.

Ta stała powtarzalność może prowadzić do braku motywacji i zaangażowania w wykonywane zadania, a także zwiększyć ryzyko popełnienia błędów. Przepracowanie staje się często wynikiem wytężonej pracy w warunkach, które wymagają ciągłego skupienia i uwagi.


W reakcji na powyższe trudności, coraz większa liczba instytucji medycznych, organizacji z branży zdrowia i firm farmaceutycznych zaczyna korzystać z automatyzacji procesów biznesowych. Zaawansowane technologie, takie jak RPA czy sztuczna inteligencja, umożliwiają automatyzację wielu standardowych zadań, które dotychczas wykonywane były manualnie przez pracowników. W efekcie, personel może zostać uwolniony od monotonnych obowiązków, co pozwoli im skupić się na bardziej wartościowych i kreatywnych aspektach swojej pracy.Te procesy przekaż w ręce cyfrowych pracowników

1.      Sprawdzanie stanu zapasu leków

Porównywanie danych to zadanie, w którym cyfrowi pracownicy nie mają sobie równych. Znajduje doskonałe zastosowanie w procesach kontrolnych. Dobrym przykładem takiej czynności w branży zdrowia i farmacji jest weryfikacja stanu zapasu leków w aptece i magazynach. Roboty bezbłędnie sprawdzają poprawność danych w różnych systemach i dokumentach. Mogą też pomóc w ujednoliceniu informacji i ich okresowym aktualizowaniu.


2.      Weryfikacja statusu przesyłek i zamówień

Gdy potrzebne dane przechowywane są w różnych systemach i plikach, przygotowywanie raportów i zestawień dotyczących zamówień zwykle wymaga dużo czasu i wysiłku. W rękach cyfrowych pracowników raporty i zestawienia powstają automatycznie, tak jak automatycznie weryfikowane są również statusy przesyłek. Pracownicy mogą mieć pewność, że dokumenty, na których pracują nie zawierają żadnych błędów dzięki czemu mogą przejść bezpośrednio do procesów analizowania – wymagającego ich eksperckiej wiedzy. Roboty mogą pomóc w wyszukiwaniu, segregowaniu, akceptowaniu, ale również wystawianiu zamówień.


3.      Generowanie dokumentów

Roboty świetnie radzą sobie z wszelkimi procesami, w których trzeba parować ze sobą różne transakcje czy wyszukiwać dokumenty w systemie. Dzięki cyfrowym pracownikom możemy automatycznie rozliczać się z kontrahentami, realizować zamówienia, a także wystawiać dokumenty, faktury w różnych językach i przesyłać je mailowo do odbiorców.


4.      Przepisywanie wyników badań między aplikacjami

Proces przepisywania wyników badań między aplikacjami polega na przenoszeniu informacji z jednego systemu do drugiego w celu zapewnienia spójności danych oraz umożliwienia dalszej analizy i interpretacji wyników. Roboty software mogą zautomatyzować ten proces poprzez wykorzystanie zaawansowanych algorytmów do odczytywania, przetwarzania i przekazywania danych między różnymi aplikacjami. Dzięki odpowiedniej konfiguracji i integracji z systemami informatycznymi, roboty mogą automatycznie pobierać wyniki badań z jednej aplikacji, przekształcać je do odpowiedniego formatu i przesyłać do drugiej aplikacji, gdzie mogą być dalej przetwarzane lub wykorzystywane przez personel medyczny.


5.      Przygotowywanie raportów medycznych

W szpitalach i placówkach opieki zdrowotnej, roboty mogą zostać wykorzystane do automatycznego przygotowywania raportów medycznych, włącznie z zestawieniami wyników badań, diagnozami lekarskimi czy planami leczenia. Automatyzacja procesu przygotowywania raportów medycznych pozwala na skrócenie czasu potrzebnego do ich sporządzenia oraz poprawę ich dokładności i spójności.


Wprowadzenie robotyzacji procesów biznesowych za pomocą robotów software nie tylko przyspiesza operacje i redukuje błędy natury ludzkiej, ale także pozwala pracownikom skupić się na bardziej kreatywnych i strategicznych zadaniach. Dlatego coraz więcej firm z sektora zdrowia i farmacji decyduje się na implementację tej innowacyjnej technologii. Według raportu firmy badawczej MarketsandMarkets rynek automatyzacji w farmacji był wart 5,6 miliarda dolarów i przewiduje się, że do 2027 roku osiągnie wartość 8,2 miliarda, co oznacza wzrost o 7,9%.


Wdrażanie rozwiązań opartych na robotyzacji procesów w branży zdrowia i farmacji staje się nieodłączną częścią procesu modernizacji i poprawy efektywności usług. Dzięki cyfrowym pracownikom, placówki medyczne i apteki mogą zoptymalizować swoje procesy, zapewniając jednocześnie wyższą jakość obsługi pacjentów oraz skracając czas potrzebny na wykonywanie rutynowych zadań. Jest to krok w kierunku bardziej efektywnej, bezpiecznej i dostępnej dla wszystkich formy opieki zdrowotnej.


Potrzebujesz wsparcia w przygotowaniu listy procesów z branży zdrowia i farmacji, które można zrobotyzować w Twojej organizacji? Skontaktuj się z naszym ekspertem i umów bezpłatną konsultację dotyczącą wdrożenia RPA.

Comentários


bottom of page