top of page

Robotyzacja procesów w logistyce i spedycji – dlaczego warto ją wdrożyć?

W międzynarodowym świecie handlu branża logistyki i spedycji pełni niebagatelną rolę jako niewidoczny, ale niezwykle istotny element łańcucha dostaw. Codziennie miliony paczek, kontenerów i palet przemierzają tysiące kilometrów, aby dotrzeć do swoich odbiorców. Jednak:

· coraz większe tempo zmian,

· rosnące oczekiwania klientów,

· złożoność międzynarodowych operacji,

· luka w produktywności,

· wzrost istotności kanałów cyfrowych,

sprawiają, że przedsiębiorstwa z branży logistycznej i spedycyjnej muszą szukać sposobów na poprawę swojej efektywności operacyjnej.


Wprowadzenie robotów software do pracy nad procesami logistycznymi i spedycyjnymi może wydawać się rewolucyjnym krokiem w każdej firmie, ale w rzeczywistości jest to naturalna zmiana będąca odpowiedzią na rosnące zapotrzebowanie na efektywne rozwiązania. Zanim jednak zagłębimy się w szczegóły procesów, które można przekazać w ręce robotów i zautomatyzować - przyjrzyjmy się bliżej doświadczeniom pracowników z branży logistycznej i spedycyjnej oraz wyzwaniom, jakie muszą pokonywać na co dzień.


Codzienność w logistyce i spedycji


Codzienność pracy pracowników z branży logistyki i spedycji to nieustanna gra z czasem, niespodziewanymi wyzwaniami oraz ciągłą presją na zapewnienie płynności i efektywności operacyjnej. Od zarządzania magazynami po koordynację transportu, ich zadania obejmują szeroki zakres działań, które mają kluczowe znaczenie dla sprawnego funkcjonowania łańcucha dostaw.


Niezależnie od specyfiki ich zadań, pracownicy logistyki i spedycji muszą być gotowi na szybkie reagowanie na zmieniające się warunki, nieprzewidziane problemy oraz nagłe żądania klientów. Ich praca wymaga nie tylko znajomości branży i umiejętności logistycznych, ale również elastyczności, zdolności do podejmowania decyzji pod presją czasu oraz doskonałej organizacji pracy.


Obecnie w branży logistyki i spedycji wciąż, praktycznie na każdym szczeblu, istnieje niedobór siły roboczej, którą firmy starają się niwelować podnoszeniem kwalifikacji zatrudnionych już osób. Jak podaje Raport Manpower Group:

· 64% pracodawców zapewnia swoim pracownikom możliwości rozwoju w ramach dodatkowych szkoleń,

· 41% firm decyduje się na podniesienie wynagrodzenia,

· 33% pomaga pracownikom w zdobywaniu nowych umiejętności i przenosi ich do nowych ról w ramach tej samej firmy,

· 27% korzysta z outsourcingu usług.


W obliczu wspomnianych wyzwań i rosnącej presji na efektywność operacyjną, coraz więcej firm z branży logistyki i spedycji zwraca się ku innowacyjnym rozwiązaniom, takim jak automatyzacja i robotyzacja procesów biznesowych (RPA). Automatyzacja procesów biznesowych staje się nie tylko narzędziem do oszczędności czasu i zasobów, ale również kluczowym czynnikiem umożliwiającym firmom dostosowanie się do szybko zmieniającego się środowiska biznesowego oraz zapewnienie wysokiej jakości usług swoim klientom.Robotyzacja procesów w logisty

Zrozumienie, które konkretne procesy można poddać automatyzacji procesów, staje się kluczowym wyzwaniem dla firm dążących do efektywności i innowacyjności. Oto pięć przykładów z logistyki i spedycji, które mogą być skutecznie zautomatyzowane przy użyciu robotów software.


1.      Śledzenie przesyłek

Obsługa procesu zamówień to codzienność w działach logistyki i spedycji. Choć same procesy mogą się różnić zależnie od rodzaju zleceń lub wewnętrznych parametrów, zwykle można je rozłożyć na czynności, które łatwo zautomatyzować. Roboty mogą regularnie sprawdzać statusy przesyłek na stronach internetowych przewoźników lub w dedykowanych systemach. Mogą one również automatycznie aktualizować informacje o statusie zamówień lub wysyłać powiadomienia klientom poprzez wiadomości e-mail lub SMS, co eliminuje potrzebę ręcznego monitorowania i udzielania informacji.


2.      Rozliczanie faktur paliwowych

Automatyzacja procesu rozliczenia faktury paliwowej polega na wykorzystaniu robotów do odczytania danych z faktury. Następnie roboty porównują te dane z informacjami w systemie, weryfikując zgodność cen paliwa oraz ilości zakupionego paliwa. W przypadku wykrycia nieprawidłowości, roboty generują raport dla personelu, który podejmuje dalsze działania. Po zweryfikowaniu danych, roboty automatycznie wprowadzają informacje z faktury do systemu księgowego i generują odpowiednie wpisy księgowe. Cały proces odbywa się bez udziału człowieka.


3.      Weryfikacja danych urządzeń pokładowych

Roboty mogą zostać zaprogramowane do monitorowania danych zbieranych przez urządzenia pokładowe, takie jak liczniki przebiegu, poziomy paliwa, czy temperatury. Mogą one automatycznie analizować te dane, weryfikować ich poprawność i zgodność z ustalonymi parametrami, a następnie generować raporty lub alarmy w przypadku wykrycia nieprawidłowości.


4.      Monitorowanie stanu magazynu

Operacje takie jak przyjmowanie ładunków, transportowanie i przechowywanie towarów oraz ich kompletacja i przygotowanie do wysyłki mogą być zautomatyzowane przy użyciu robotów software. Dzięki zaawansowanym robotom software, możliwe jest szybkie i precyzyjne kompletowanie zamówień poprzez programowanie ich do wykonywania konkretnych zadań zgodnie z zaprogramowanymi algorytmami. To z kolei przekłada się na większą wydajność i satysfakcję klienta, ponieważ proces jest bardziej efektywny i mniej podatny na błędy ludzkie.


5.      Obsługa dokumentów WZ

Roboty mogą zostać zaprogramowane do automatycznego przetwarzania dokumentów wydawanych przy wydaniu towaru, czyli tzw. WZ. Za pomocą technologii rozpoznawania znaków (OCR) mogą one odczytywać dane z dokumentów, takie jak numery przesyłek, ilości towarów i dane adresowe. Następnie mogą automatycznie wprowadzać te dane do systemu ERP lub magazynowego, eliminując konieczność ręcznego wprowadzania danych i redukując ryzyko popełnienia błędów.


Wdrażając automatyzację i robotyzację procesów, firmy logistyczne i spedycyjne mogą lepiej wykorzystać potencjał swoich zasobów ludzkich, pozwalając pracownikom skupić się na bardziej wartościowych zadaniach, takich jak zarządzanie wyjątkowymi sytuacjami czy budowanie relacji z klientami. Jednocześnie, roboty przejmą na siebie rutynowe czynności, które są czasochłonne i powtarzalne, uwalniając czas i zasoby dla innowacji oraz rozwoju biznesu. Warto więc podjąć kroki w kierunku wdrożenia automatyzacji procesów biznesowych w logistyce i spedycji, aby sprostać wymaganiom współczesnego rynku i zbudować konkurencyjną przewagę.


Potrzebujesz wsparcia w przygotowaniu listy procesów logistycznych i spedycyjnych, które można zrobotyzować w Twojej organizacji? Skontaktuj się z naszym ekspertem i umów bezpłatną konsultację dotyczącą wdrożenia RPA.

תגובות


bottom of page