W jednym z naszych poprzednich artykułów blogowych odpowiadaliśmy na pytanie, „Czy roboty zabiorą nam pracę?”, starając się rozwiać obawy związane z przyszłością zatrudnienia w erze automatyzacji. Mimo to, pewne przekonania i mity na temat robotyzacji wciąż krążą w przestrzeni publicznej, zyskując na sile poprzez wielokrotne powtarzanie.
W kontekście robotyzacji procesów biznesowych, warto więc przyjrzeć się bliżej, które z popularnych opinii są faktycznie uzasadnione, a które stanowią jedynie powtarzane mity. Celem naszego dzisiejszego artykułu jest oddzielenie rzeczywistości od fikcji i dostarczenie rzetelnej wiedzy na temat wpływu automatyzacji na współczesne przedsiębiorstwa.
#1 – Fakt, czy mit? – Wdrożenie robotyzacji jest bardzo kosztowne
Koszt wdrożenia robotyzacji procesów biznesowych (RPA) może się różnić w zależności od wielu czynników, zatem przekonanie, że jest to rozwiązanie bardzo kosztowne - jest mitem.
Od czego może zależeć koszt wdrożenia robotyzacji w firmie? Od:
rozmiaru i złożoności firmy
liczby robotów do wdrożenia
rodzaju oprogramowania RPA
poziomu dostosowania robota do potrzeb firmy
kosztu infrastruktury
kosztów utrzymaniowych
Istnieje wiele sposobów na obniżenie kosztów wdrożenia RPA tj. rozpoczęcie robotyzacji od małych kroków lub współpraca z partnerem zewnętrznym.
#2 – Fakt, czy mit? – Roboty pracują bezbłędnie
Roboty, podobnie jak ludzie, mogą popełniać błędy. Chociaż są one zaprojektowane tak, aby działać z dużą precyzją i wydajnością, nie są one wolne od wad, zatem powyższe stwierdzenie to mit! Robot zazwyczaj nie popełnia błędów, ponieważ pracuje według ściśle określonej instrukcji.
Jeśli zatem pojawią się jakieś błędy w pracy robota – wynikają one najczęściej ze źle przygotowanej instrukcji, lub:
Błędnych danych: Roboty opierają swoje decyzje na danych, które im dostarczamy. Jeśli dane są niekompletne lub niepoprawne, robot może popełnić błąd.
Awarii sprzętu: Jak każde urządzenie elektroniczne, roboty mogą ulec awarii. Może to prowadzić do nieoczekiwanego zachowania lub całkowitego wyłączenia robota.
Czynników zewnętrznych: Roboty mogą być również narażone na błędy spowodowane czynnikami zewnętrznymi.
#3 – Fakt, czy mit? – Robotyzacja procesów biznesowych jest trudna do wdrożenia
Mit! Istnieje wiele narzędzi dostępnych dla firm, które chcą wdrożyć RPA. Na rynku spotkać można również firmy konsultingowe, które mogą pomóc w całym procesie.
Prawda jest taka, że robotyzacja procesów biznesowych nie musi być trudna. Przy odpowiednim podejściu może stać się potężnym narzędziem, które pomoże firmom zwiększyć wydajność, obniżyć koszty i poprawić jakość obsługi klienta.
Potrzebujesz wsparcia w przygotowaniu listy procesów, które można zrobotyzować w Twojej organizacji? Skontaktuj się z naszym ekspertem i umów bezpłatną konsultację dotyczącą wdrożenia RPA.
#4 – Fakt, czy mit? – Robot pracuje szybciej od człowieka
Faktem jest, że roboty i sztuczna inteligencja mogą wykonywać wiele zadań szybciej niż ludzie. Maszyny nie męczą się, mogą pracować non-stop i nie potrzebują przerw. Skala szybkości zależna jest od systemów, na których swoją pracę wykonują zarówno roboty, jak i pracownicy.
#5 – Fakt, czy mit? – Da się zrobotyzować wszystko i wszędzie
Temat robotyzacji jest często upraszczany i sprowadzany do stwierdzenia, że wszystko da się zrobotyzować. Jednak rzeczywistość okazuje się znacznie bardziej złożona, a to powielane przekonanie jest mitem.
Roboty nie mogą nas zastąpić we wszystkim i nie zautomatyzują wszystkich procesów w naszych organizacjach. Przeszkód może być wiele – od ograniczenia technologicznego, poprzez niezbędne wsparcie ludzkie (kreatywność, doświadczenie, analiza) aż po czas i koszty operacyjne.
#6 – Fakt, czy mit? – Proces poddawany automatyzacji musi zostać w pełni zrobotyzowany
Wiele osób wierzy, że jeśli proces jest poddawany automatyzacji to musi zostać w pełni zrobotyzowany. Jest to jednak mit.
Istnieją różne stopnie i formy automatyzacji, które mogą być dostosowane do specyficznych potrzeb danego procesu. Celem robota software nie jest zastąpienie w pełni pracownika, a jedynie odciążenie go od wykonywania powtarzalnych czynności, dlatego w wielu przypadkach robotyzuje się wyłącznie część procesu. Pełna robotyzacja nie zawsze jest konieczna ani opłacalna. Ważne jest znalezienie właściwej równowagi między automatyzacją, a udziałem ludzi, aby osiągnąć optymalne rezultaty.
#7 – Fakt, czy mit? – Robotyzacja sprawdzi się wyłącznie w dużych organizacjach
Często powielana jest opinia, że robotyzacja procesów biznesowych sprawdza się wyłącznie w dużych organizacjach. Jednak stwierdzenie to jest mitem, który należy obalić.
Robotyzacja przynosi korzyści niezależnie od wielkości organizacji. Mniejsze firmy często borykają się z ograniczonymi zasobami, zarówno ludzkimi, jak i finansowymi. Wdrożenie zautomatyzowanych procesów może pomóc im zwiększyć wydajność, obniżyć koszty i poprawić jakość produktów lub usług. Technologie takie jak roboty software, sztuczna inteligencja czy uczenie maszynowe są coraz bardziej dostępne i przystępne cenowo, dlatego mogą być opłacalną inwestycją również dla mniejszych firm na rynku. Kluczowe jest zidentyfikowanie obszarów, w których można ją efektywnie zastosować.
W artykule skupiliśmy się na najczęściej powielanych mitach, które powstrzymują firmy we wdrożeniu robotyzacji procesów biznesowych. Popularyzacja technologii RPA nierozerwalnie wiąże się jednak z pojawianiem się na rynku nowych, zupełnie błędnych przekonań, ale również z zakorzenieniem tych już istniejących.
Automatyzacja to dynamiczny obszar, który zyskuje coraz większe znaczenie we współczesnym świecie biznesu. Często kojarzona z optymalizacją działań i procesów, ma potencjał zrewolucjonizowania sposobu, w jaki funkcjonują przedsiębiorstwa.