top of page

Wdrożyłem pierwsze roboty. Co dalej? - Skalowanie robotyzacji w firmie

Pierwsze kroki w automatyzacji procesów biznesowych mogą być ekscytujące i obiecujące, ale prawdziwa wartość tkwi w zdolności do skalowania tych inicjatyw na szeroką skalę w całej organizacji. Według raportu Deloitte - 78% tych, którzy już wdrożyli Robotic Process Automation spodziewa się znacznego zwiększenia inwestycji w to rozwiązanie w ciągu najbliższych trzech lat. Jednak skalowanie robotyzacji w firmie często okazuje się trudniejsze niż przewidywano.


Po osiągnięciu pierwszych sukcesów i zauważeniu korzyści jakie przynosi robotyzacja procesów biznesowych w firmie wielu decydentów zadaje sobie pytanie – „co dalej?”. Wdrożenie robotów to zaledwie wstęp do długiej podróży ku zautomatyzowanej przyszłości.


Wraz z pierwszymi sukcesami pojawiają się nowe wyzwania i możliwości. Skalowanie robotyzacji wymaga jednak strategicznego podejścia, zdolności do adaptacji oraz stałego dążenia do doskonalenia procesów. Jak zatem skutecznie skalować robotyzację i wykorzystać potencjał automatyzacji procesów biznesowych na większą skalę?


 

Czym jest skalowanie robotyzacji w firmie?

 

Skalowanie robotyzacji to proces rozwijania i rozbudowywania istniejących inicjatyw związanych z automatyzacją procesów na większą skalę w całej organizacji. Oznacza to nie tylko zwiększenie liczby robotów i zautomatyzowanych procesów, ale także przekształcenie poszczególnych wdrożeń RPA w strategiczną wizję obejmującą wszystkie obszary działania firmy. Skalowanie robotyzacji wymaga przemyślanego podejścia, planowania strategicznego i koordynacji działań na różnych poziomach organizacji. Jest to dynamiczny proces, który ewoluuje wraz ze zmieniającą się technologią, zmianami potrzeb biznesowych i zdobywaniem doświadczenia w zakresie automatyzacji procesów. Efektywne skalowanie robotyzacji pozwala firmom poprawiać efektywność, zwiększać konkurencyjność na rynku i lepiej dostosowywać się do zmieniających się warunków biznesowych.

 

Analiza dotychczasowych sukcesów

 

Automatyzacja procesów biznesowych, zwłaszcza w kontekście Robotic Process Automation (RPA), stała się kamieniem milowym w efektywnym zarządzaniu firmą. Wiele organizacji osiągając wymierne korzyści po wdrożeniu robotów w jednym dziale pragnie te wyniki rozszerzyć również na inne zespoły, a często nawet na cały biznes. Zanim jednak rozpoczniemy proces skalowania - warto zanurzyć się w analizie dotychczasowych sukcesów.


Które procesy zostały zautomatyzowane? Jakie korzyści przyniosły? Jakie wyzwania napotkano podczas implementacji? To kilka z najczęściej zadawanych pytań, które okazują się niezwykle cenne podczas podsumowań dotychczasowych działań. Refleksja nad doświadczeniami pomaga zidentyfikować obszary do ulepszenia i dostosować działania do długofalowych celów firmy.


Kierunek - skalowanie robotyzacji w firmie


Skalowanie automatyzacji procesów biznesowych często koncentruje się na metodyce Agile, dlatego firmy chcące rozszerzyć robotyzację w swoich organizacjach muszą zdawać sobie sprawę z nowych wyzwań. Rozszerzanie robotyzacji po wdrożeniu pierwszego robota wymaga zatem starannego planowania i jasnego określenia celów. Ważne jest, aby firmy dokładnie rozważyły ​​swoje kolejne kroki i przyjęły strategię uwzględniającą zarówno techniczne, jak i organizacyjne aspekty procesu automatyzacji. Kluczowym elementem jest identyfikacja obszarów automatyzacji, które przyniosą największą wartość biznesowi. Jednocześnie nie możemy zapominać o integracji z istniejącymi systemami, które pozwalają na efektywne działanie zautomatyzowanych procesów. Ważne jest także odpowiednie wsparcie zespołów odpowiedzialnych za rozwój, utrzymanie i  doskonalenie robotów. Skalowanie robotyzacji to proces dynamiczny, wymagający ciągłego monitorowania i dostosowywania działań do zmieniających się potrzeb i warunków biznesowych. Dlatego w tym procesie ważna jest elastyczność i zdolność adaptacji. Firmy, które potrafią skutecznie skalować robotyzację, mogą odnieść znaczące korzyści w postaci wzrostu wydajności, optymalizacji kosztów i poprawy konkurencyjności na rynku.


Potrzebujesz wsparcia w przygotowaniu listy procesów, które można zrobotyzować w Twojej organizacji? Skontaktuj się z naszym ekspertem i umów bezpłatną konsultację dotyczącą wdrożenia RPA.


Najlepsze praktyki

 

·  Bądź elastyczny i otwarty na zmiany. Pamiętaj, że wraz z przemianami otoczenia biznesowego Twoje plany i strategie mogą, a nawet powinny ulegać modyfikacjom.

·  Angażuj swój zespół i współpracuj z różnymi działami w Twojej organizacji. Skuteczne skalowanie robotyzacji w firmie zależy od zaangażowania wszystkich pracowników.

· Ucz się  i rozwijaj. Technologia i najlepsze praktyki RPA ulegają ciągłym przemianom, dlatego ważne jest, aby być na bieżąco z najnowszymi trendami i osiągnięciami.

·  Pamiętaj o ludziach. Rosnąca robotyzacja nie oznacza eliminacji pracy człowieka, ale raczej wykorzystanie potencjału ludzkiego do bardziej wartościowych zadań.

·  Procesy poddawane robotyzacji przypisz do zespołów i zadbaj by miały odpowiednio opracowaną instrukcję.

·  Wspieraj proces transformacji i edukacji, aby pracownicy mogli efektywnie pracować z robotami i rozumieć na czym polega Robotic Process Automation.

·  Mierz i monitoruj efektywność. Określ miary sukcesu i regularnie monitoruj postępy w realizacji celów skalowania robotyzacji.


Poznaj kodeks dobrych praktyk i dowiedz się, jak przygotować się do wdrożenia robotyzacji w firmie.

 

Podsumowanie

 

Wdrożyłeś pierwsze roboty, co oznacza, że jesteś na dobrej drodze do transformacji cyfrowej. Teraz czas na skalowanie robotyzacji, aby uzyskać jeszcze większe korzyści i osiągnąć pełny potencjał automatyzacji w firmie. Pamiętaj, że robotyzacja to nie cel sam w sobie, lecz narzędzie, które służy efektywności i innowacyjności. Optymalizuj procesy, ucz się na błędach i stale rozwijaj wizję zautomatyzowanej organizacji.Comments


bottom of page